Gazeta Podatkowa nr 98 (1555) z dnia 6.12.2018
Ewidencja księgowa zaliczki na zagraniczną podróż służbową
W naszej firmie nie prowadzimy kasy walutowej. Zakupiliśmy w banku 500 euro i przekazaliśmy je pracownikowi jako zaliczkę na przewidywane koszty podróży służbowej do Hiszpanii. Po jakim kursie należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych pobraną przez pracownika zaliczkę?
W przypadku gdy jednostka nie posiada rachunku walutowego oraz nie prowadzi kasy walutowej, to walutę zakupioną w banku w celu przekazania pracownikowi zaliczki na przewidywane koszty zagranicznej podróży służbowej, należy przeliczyć według faktycznie zastosowanego kursu, czyli kursu, po którym nabyto walutę (art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Z kolei zwrot przez pracownika niewykorzystanej części zaliczki wypłaconej w walucie obcej, gdy jednostka nie prowadzi kasy, wycenia się po kursie, po jakim bank odkupił tę walutę, tj. według kursu faktycznie zastosowanego. Natomiast jeśli koszty podróży zagranicznej będą przewyższały wypłaconą zaliczkę i jednostka będzie miała obowiązek wypłacenia pracownikowi środków pieniężnych, to gdy zwrot zostanie dokonany w walucie obcej, należy przekazaną kwotę wycenić również według kursu jej nabycia, tj. faktycznie zastosowanego. W księgach rachunkowych jednostki przekazanie pracownikowi zaliczki w walucie obcej nabytej w kantorze lub w banku może przebiegać następującym zapisem:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 10 "Kasa".
W celu uniknięcia rozbieżności między rozliczeniami rachunkowymi a podatkowymi, rozliczenie kosztów podroży zagranicznej, które zostały udokumentowane fakturami wyrażonymi w walucie obcej wystawionymi na pracodawcę, można przeliczać dla celów bilansowych po kursie stosowanym dla celów podatkowych, tj. po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień ich wystawienia. Inne koszty, np. kwotę przysługujących pracownikowi diet, można wycenić po kursie z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozliczenia kosztów podróży.
Tabele kursów średnich NBP dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
Najczęściej kursy waluty z dnia wypłaty zaliczki i z dnia jej rozliczenia są różne, z tego powodu powstają dodatnie lub ujemne różnice kursowe na rozrachunkach z pracownikiem. Stanowią one odpowiednio przychody finansowe lub koszty finansowe (art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Przykład Założenia
a) dieta w wysokości 200 euro (przeliczono ją po średnim kursie NBP z dnia 14 listopada 2018 r., tj. 4,2954 zł/euro), b) faktura za nocleg wystawiona na pracodawcę w dniu 13 listopada 2018 r. na kwotę 270 euro (wyceniono ją po kursie z dnia 12 listopada 2018 r., tj. 4,2962 zł/euro).
Dekretacja
Księgowania |
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|