Gazeta Podatkowa nr 97 (2076) z dnia 4.12.2023
Rozliczenie czasu pracy w podróży służbowej obejmującej weekend
Członek zarządu spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w ramach tzw. podstawowego systemu czasu pracy (od poniedziałku do piątku). Odbył on zagraniczną podróż służbową obejmującą weekend. W tym czasie wykonywał obowiązki służbowe, tj. prowadził rozmowy handlowe w czasie targów. Jak należy rozliczyć czas pracy tego pracownika w czasie delegacji? Czy należy mu się dzień wolny po powrocie?
W pytaniu nie wskazano, czy podróż służbowa przypadła wyłącznie na tzw. wolny weekend, czy również na dni dla pracownika robocze. Na użytek odpowiedzi zakładam, że wspomniana podróż przypadła wyłącznie w sobotę i niedzielę (wolny weekend), a ponadto, że pracownik jest zatrudniony na pełny etat.
Podróż służbowa nie jest zaliczana do czasu pracy, z wyjątkiem dwóch sytuacji, tj. gdy:
- podróż służbowa nakłada się na godziny pracy wynikające z rozkładu czasu pracy danego pracownika - wówczas zalicza się ona do czasu pracy w zakresie nakładającym się na grafik nawet wtedy, gdy pracownik nie wykonywał w tym czasie pracy,
- pracownik w czasie podróży służbowej wykonuje pracę - do czasu pracy zalicza się w takiej sytuacji cały okres faktycznie wykonywanej pracy, niezależnie od tego, czy nakłada się na grafik czy też nie.
Za czas podróży służbowej nakładający się na grafik lub (i) w czasie której pracownik wykonywał efektywnie pracę, przysługuje wynagrodzenie za pracę. Gdyby praca wykonywana w czasie podróży służbowej okazała się pracą w nadgodzinach, to przysługuje za nią dodatek do wynagrodzenia lub czas wolny. Należy w tym miejscu przypomnieć, że nadgodziny występują dopiero po przekroczeniu normy dobowej (zazwyczaj 8-godzinnej), normy średniotygodniowej lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (jeżeli taka przedłużona dniówka była przewidziana w grafiku).
W niektórych sytuacjach może też wystąpić konieczność udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Dotyczy to np. przypadku wykonywania efektywnej pracy w czasie podróży służbowej przypadającej w dniu wolnym dla pracownika z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (na ogół jest to sobota) lub w wolną niedzielę. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedstawionej sprawie. Podstawą do udzielenia dnia wolnego - niezależnie od wypłaty normalnego wynagrodzenia za godziny pracy (tu: udziału w targach) w sobotę i niedzielę - będą odpowiednio: art. 1513 K.p. i art. 15111 K.p. Trzeba podkreślić, że chodzi tu o cały dzień wolny, niezależnie od liczby przepracowanych godzin w wolną sobotę i niedzielę. Jeżeli praca w te dni przekraczała 8 godzin, to godziny pracy przekraczające ten pułap należy rozliczyć tak jak nadgodziny z przekroczenia dobowego.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|