Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (391) z dnia 1.07.2015
Obniżanie diety z tytułu krótkotrwałych zagranicznych podróży służbowych
Pracownik odbywa krótkie zagraniczne podróże służbowe, podczas których ma zapewnione stosownie do pory dnia posiłki. Na skutek obniżeń z tego tytułu pracownikowi nie pozostaje kwota w wysokości 25% diety. Czy mimo to jesteśmy zobowiązani ją wypłacić?
Tak, pracodawca jest obowiązany wypłacić dietę w części przeznaczonej na inne drobne wydatki.
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 § 1 K.p.). Pracodawca z tzw. sfery budżetowej ustala je zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzenia o podróżach służbowych. Ten sam akt obowiązuje pozostałych pracodawców, gdy samodzielnie nie określili należności z omawianego tytułu (art. 775 § 3 K.p.).
Przepisy rozporządzenia o podróżach służbowych dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl. |
Stosując regulacje rozporządzenia o podróżach służbowych należy mieć na uwadze, że dieta z tytułu podróży zagranicznej jest przeznaczona nie tylko na pokrycie kosztów wyżywienia, lecz także na inne drobne wydatki. Zgodnie z jego § 13 ust. 3 ustala się ją w następujący sposób:
- za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości,
- za niepełną dobę podróży zagranicznej:
- do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
- ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Ważne: Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety na inne drobne wydatki, ustalonej zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia o podróżach służbowych. |
Z kolei w myśl § 14 ust. 2 tego aktu kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie - 15% diety; obiad - 30% diety; kolacja - 30% diety. Na posiłki przeznaczono zatem łącznie 75% diety. Prowadzi to do wniosku, że niezależnie od długości podróży oraz ilości zapewnionych posiłków, w każdej dobie czy jej części pracownik zachowuje prawo do co najmniej 25% diety na inne drobne wydatki.
Wobec braku analogicznego, jak przy podróży krajowej, odesłania do pełnej diety, obniżenie z tytułu poszczególnych posiłków w przypadku krótkiej zagranicznej podróży służbowej oblicza się od diety obniżonej. Powyższe znajduje potwierdzenie w sposobie ustalania części na drobne wydatki przy zapewnieniu pełnego wyżywienia. Regulujący tę kwestię przepis § 14 ust. 1 odsyła bowiem do § 13 ust. 3 rozporządzenia o podróżach służbowych, nakazując za podstawę przyjąć pełną lub częściową dietę, w zależności od długości podróży służbowej.
Przykład |
Pracownik zatrudniony w Kostrzynie n/O odbywa krótkie podróże służbowe do Niemiec. W poniedziałek 8 czerwca br. przebywał w takiej podróży od 600 do 1800 (12 godz.), a w środę 10 czerwca br. od 600 do 1600 (10 godz.). W pierwszym dniu zapewniono mu pełne wyżywienie, a w drugim tylko obiad.
Pracownik nabył prawo do diety za podróż odbytą w:
- poniedziałek w wysokości: 50% x 49 euro = 24,50 euro; 25% x 24,50 euro = 6,13 euro,
- środę w wysokości: 24,50 euro - (30% x 24,50 euro) = 17,15 euro.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|