Gazeta Podatkowa nr 39 (767) z dnia 16.05.2011
Ubezpieczenie pracownika w delegacji nie jest przychodem
Składki ubezpieczeniowe opłacone przez pracodawcę za pracowników będących w delegacji zagranicznej nie stanowią przychodu pracowników. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2011 r., nr DD3/033/205/KDJ/10/PK-1417.
Pracodawca pracownikom będącym w delegacji zagranicznej finansował zakup polis ubezpieczeniowych ważnych na okres trwania podróży (pracownik nie mógł korzystać z ubezpieczenia w celach pozasłużbowych). Zakup tych polis miał na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą, które pracodawca ma obowiązek sfinansowania na podstawie § 12 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2009 r., nr ILPB1/415-312/09-2/AK) uznał, że kwota ubezpieczenia pracownika stanowi "inny wydatek wg uzasadnionych potrzeb", o którym mowa w powołanych wcześniej przepisach. W konsekwencji przyjął, że kwota tej składki jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof.
Stanowisko to zostało zmienione z urzędu przez Ministra Finansów. Wskazał on, że z przepisu określającego obowiązek pracodawcy do zwrócenia pracownikowi wydatków poniesionych przez niego w czasie podróży służbowej, których zasadność poniesienia pracodawca zaakceptował, wynika, iż pracownik musi najpierw te wydatki ponieść, aby pracodawca mógł dokonać ich zwrotu. Wówczas można zastosować art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof. Nie można natomiast mówić o zwrocie wydatków poniesionych przez pracownika w przypadku, gdy wydatku tego nie poniósł.
W opisywanej sytuacji resort finansów uznał, że pracodawca wykupując ubezpieczenie pracownika, którego celem jest "zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą" w istocie zabezpiecza siebie przed ewentualną koniecznością zwrotu z własnych środków kosztów leczenia pracownika poniesionych podczas podróży za granicą. W konsekwencji przyjął, że wartość zapłaconej z tego tytułu składki ubezpieczeniowej nie stanowi przychodu pracownika w rozumieniu ustawy o pdof i rozpatrywanie możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof uznał za nieuzasadnione.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|