Gazeta Podatkowa nr 72 (1113) z dnia 8.09.2014
Składki ZUS pracownika w zagranicznej podróży służbowej
W przypadku ustalenia podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych pracownika odbywającego zagraniczną podróż służbową nie stosuje się przepisów odnoszących się do kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Regulacja stanowiąca o ustalaniu podstawy wymiaru składek ZUS z uwzględnieniem kwoty tego wynagrodzenia ma zastosowanie wyłącznie do pracowników oddelegowanych do pracy za granicą (a nie odbywających podróż służbową).
O CO PYTAŁ PRZEDSIĘBIORCA?
Wnioskodawca zajmuje się budową instalacji elektrycznych. Otrzymał propozycję wykonania takich prac na terenie Niemiec. W celu realizacji zleconego kontraktu wysłał pracownika w podróż służbową. Pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie na poziomie minimalnej płacy. Podczas realizacji tego kontraktu nie uległo zmianie miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę, a nastąpiło jedynie polecenie wykonania zadania służbowego poza miejscem pracy. Usługi świadczone przez pracownika poza granicami Polski będą wykonywane w ramach podróży służbowej.
Wnioskodawca nie jest pewien, co przyjąć do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych tego pracownika. Zastanawia się, czy będzie to faktycznie uzyskany przez tę osobę przychód (odpowiadający wynagrodzeniu określonemu w umowie o pracę), czy też przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Jego zdaniem, w opisanej sytuacji, podstawę tę stanowi wynagrodzenie określone w umowie o pracę.
ZDANIEM ZUS:
Organ rentowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy w omawianym zakresie. Na wstępie przywołał § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (…). Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowi część wynagrodzenia pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu zagranicznych podróży służbowych, za każdy dzień pobytu, z zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób (stanowiący podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych) nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Przy czym - jak zaznaczył - wskazany mechanizm ustalania podstawy wymiaru składek ZUS dotyczy wyłącznie pracowników skierowanych przez polskiego pracodawcę do wykonywania pracy za granicę, w sytuacji gdy zostają do niej oddelegowani, natomiast nie ma zastosowania do pracowników wysłanych w podróż służbową celem realizacji określonego zadania. Wyjaśnił, iż w tym przypadku zastosowanie znajduje § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego, zgodnie z którym podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Organ rentowy uznał więc, iż w sytuacji opisanej przez wnioskodawcę, podstawę naliczenia składek ZUS pracownikowi stanowi osiągnięty przez niego w danym miesiącu przychód, określony w umowie o pracę, pomniejszony o wyłączenia wynikające z przywołanego § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego.
(interpretacja indywidualna ZUS Oddział w Lublinie z dnia 23 kwietnia 2014 r., znak: WPI/200000/43/435/2014)
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|