Gazeta Podatkowa nr 16 (1057) z dnia 24.02.2014
Nocleg ze śniadaniem w podróży przedsiębiorcy
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą był służbowo w Turcji. Faktura za zakup usług hotelowych obejmuje w jednej pozycji koszty noclegu i śniadania (room & breakfast). W jaki sposób wydatki te zaliczyć do kosztów podatkowych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 794423)
W przypadku podróży odbywanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, kosztami uzyskania przychodów z tego źródła są diety za czas takich podróży, do wysokości ustalonej na zasadach określonych w przepisach o podróżach służbowych pracowników, oraz koszty noclegu - jeżeli możliwe jest ustalenie ich wysokości.
W sytuacji gdy wyjazd przedsiębiorcy związany jest z prowadzonymi przez niego interesami i służy osiąganiu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, wydatki poniesione na zorganizowanie takiej podróży mogą obciążać firmowe koszty uzyskania przychodów. Kwalifikując dany wydatek do kosztów podatkowych, trzeba jednak uwzględniać ograniczenia wynikające z art. 23 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Z brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o pdof wynika, że faktyczne wydatki na wyżywienie przedsiębiorcy w podróży służbowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Jednak ten sam przepis zezwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu takiego wyjazdu służbowego, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom. Diety takie przysługują na pokrycie kosztów wyżywienia w podróży służbowej. W przypadku podróży przedsiębiorcy jest to jedyny koszt, który może być ujęty w kosztach podatkowych w wysokości zryczałtowanej, niepotwierdzonej dowodami poniesienia.
Inaczej wygląda kwestia rozliczenia przez przedsiębiorcę kosztów jego noclegów w hotelu. Wydatki z tego tytułu ponoszone w czasie wyjazdu służbowego powinny być udokumentowane.
Z pytania wynika, że przedsiębiorca dysponuje fakturą za korzystanie z usługi hotelarskiej, w ramach której, oprócz noclegu, miał zapewnione wyżywienie. To oznacza, że podatkowe rozliczenie kosztów noclegu przez przedsiębiorcę będzie możliwe, pod warunkiem wyodrębnienia faktycznego kosztu związanego z noclegiem w hotelu.
Takie rozstrzygnięcie znajduje potwierdzenie w interpretacjach fiskusa (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2013 r., nr ITPB1/415-1142/12/IG).
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|