Gazeta Podatkowa nr 96 (1033) z dnia 2.12.2013
Rozliczenie zaliczki na zagraniczną delegację
Wypłaciliśmy pracownikowi zaliczkę na zagraniczną delegację z konta walutowego, ujmując ją w księgach po przeliczeniu kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty. Po jego powrocie dokonujemy rozliczenia delegacji. Część zaliczki będzie do zwrotu. Jakim kursem ją wycenić i jak ustalić różnice kursowe?
Pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Wynika to z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167). W praktyce przepisy tego rozporządzenia są również stosowane przez pracodawców spoza sfery budżetowej.
Do przeliczenia wypłacanej z rachunku walutowego zaliczki na zagraniczną podróż służbową na złote jednostka przyjęła kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wypłaty. Taki sposób postępowania jest zgodny zarówno z przepisami podatkowymi, jak i z przepisami bilansowymi. Z kolei koszty zagranicznej podróży służbowej przelicza się kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień złożenia przez pracownika rozliczenia kosztów tej podróży.
Na tych operacjach mogą powstać dwie różnice kursowe:
1) na rachunku walutowym, pomiędzy wartością środków pieniężnych z dnia ich wpływu, ustaloną metodą FIFO, LIFO lub średniej ważonej kursów, a wartością tych środków z dnia ich rozchodu (wypływu jako zaliczki),
2) na rozrachunkach z pracownikiem, pomiędzy wartością kosztu z dnia zarachowania a jego wartością z dnia zapłaty.
Przy czym mimo że rozchód waluty z rachunku walutowego ma miejsce wcześniej, rozliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych, o których mowa we wskazanym pkt 1, wygodniej jest dokonać przy rozliczaniu kosztów podróży. Wówczas w przypadku gdy ma miejsce zwrot niewykorzystanej zaliczki, można wycenić go po kursie, po którym nastąpiła wycena wypłaty środków z konta walutowego. Natomiast różnice kursowe będą liczone wyłącznie w odniesieniu do rzeczywiście wydatkowanej kwoty.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|