Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013
Podróż służbowa w niedzielę
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową. Wyjechał w niedzielę, a powrócił w środę. W niedzielę nie świadczył pracy, tylko wykorzystał ją na dojazd do miejsca delegowania. Nie był kierowcą w czasie tej podróży. Świadczy on pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Czy za niedzielę należy mu udzielić dnia wolnego od pracy?
W zamian za pracę w niedzielę pracownik powinien otrzymać dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Przy czym za pracę w niedzielę uważana jest praca wykonywana między godziną 600 w tym dniu a godziną 600 w dniu następnym, chyba że u pracodawcy ustalono inne godziny niedzieli.
Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy odbywa podróż służbową, do czasu pracy zalicza się wyłącznie ten czas podróży, kiedy faktycznie wykonuje on pracę oraz czas dojazdu przypadający na godziny pracy zgodne z rozkładem. Czas podróży służbowej, w czasie którego pracownik nie świadczył pracy oraz który nie przypada na rozkładowe godziny pracy, nie jest czasem pracy. W kwestii tej wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 27 października 1981 r., sygn. akt I PR 85/81 uznał, że: "Odbywanie podróży służbowej poza "czasem pracy" nie rodzi obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli przepis szczególny tego nie przewiduje". Zatem co do zasady, za czas podróży służbowej przypadającej poza godzinami pracy pracownika nie przysługuje w zamian wynagrodzenie ani czas wolny.
W omawianej sytuacji, jeżeli w czasie dojazdu w niedzielę na miejsce delegowania pracownik nie wykonywał pracy (w tym nie był kierowcą wiozącym innych współpasażerów), to w zamian nie przysługuje mu inny dzień wolny od pracy ani też dodatkowe wynagrodzenie.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|