Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (330) z dnia 10.12.2012
Prawo do diet za okres niezdolności do pracy podczas zagranicznej podróży służbowej
Spółka z o.o. wypłaca pracownikom będącym w podróży służbowej świadczenia na warunkach określonych w rozporządzeniach dotyczących pracowników tzw. sfery budżetowej. Czy pracownik, który stał się niezdolny do pracy podczas odbywania zagranicznej podróży służbowej, zachowuje prawo do diet?
Tak, pracownik zachowuje prawo do diet do momentu zakończenia podróży służbowej.
Pracodawca spoza sfery budżetowej, który nie uregulował problematyki związanej z podróżami służbowymi pracowników w przepisach wewnętrznych bądź w umowie o pracę, wypłaca pracownikom należności na pokrycie kosztów podróży służbowej na podstawie przepisów rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, odpowiednio:
- na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.),
- poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami drugiego z ww. rozporządzeń z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów i dojazdów, noclegów i innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia oraz innych drobnych wydatków i przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży określonej w załączniku do rozporządzenia. Za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną dobę podróży:
- do 8 godzin - 1/3 diety,
- ponad 8 do 12 godzin - 1/2 diety,
- ponad 12 godzin - w pełnej wysokości.
Ważne: Dieta z tytułu podróży zagranicznej nie przysługuje, jeżeli pracownik otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, chyba że jest on niższy od diety. Wówczas przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety. |
Pracownikowi, który otrzymuje za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy wyżywienie opłacone jest w cenie karty okrętowej (promowej), przysługuje 25% diety ustalonej zgodnie z powyższymi zasadami. Natomiast pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, przysługuje odpowiednio na:
- śniadanie - 15% diety,
- obiad - 30% diety,
- kolację - 30% diety,
- inne wydatki - 25% diety.
Nie wyłącza natomiast prawa do diet niezdolność pracownika do pracy. Jakkolwiek pracownik nie wykonuje powierzonego mu zadania, niezdolność ta nie kończy jednak ani nie przerywa podróży służbowej. Brak prawa do części diet mógłby spowodować jedynie pobyt w szpitalu lub w innym zakładzie leczniczym za granicą, gdzie pracownik otrzymywałby pełne wyżywienie. W takim przypadku za każdy dzień (dobę) pobytu w ww. placówkach pracownikowi przysługiwałoby jedynie 25% diety na inne wydatki.
Przykład |
Pracownik został wysłany w podróż służbową do Hamburga (Niemcy). Podróż odbył pociągiem, a granicę polsko-niemiecką przekroczył w dniu 12 listopada 2012 r. o 800. Pracownikowi nie zapewniono wyżywienia.
Podróż miała trwać 3 tygodnie, jednak 17 listopada 2012 r. pracownik złamał nogę, przez co stał się niezdolny do pracy. Po zaopatrzeniu medycznym przez kolejne 2 dni czekał w hotelu na innego pracownika wysłanego przez pracodawcę samochodem służbowym w celu przewiezienia go do domu. Granicę niemiecko-polską przekroczył 20 listopada br. o 1700. Pracownik przebywał w podróży służbowej 8 pełnych dób i 9 godzin w dziewiątej dobie. Nabył prawo do diet w wysokości 357 euro (8 x 42 euro + 1/2 x 42 euro).
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|