Gazeta Podatkowa nr 88 (1442) z dnia 2.11.2017
Dojazdy na lotnisko w delegacji zagranicznej
Pracownik pojechał samochodem na lotnisko, skąd wyruszył samolotem w zagraniczną podróż służbową. Powrót odbył się w ten sam sposób. Czy podróż należy rozdzielić na część krajową i zagraniczną oraz odpowiednio do okresów tych podróży ustalić diety?
TAK. Zagraniczną podróż służbową należy rozdzielić na część odbywaną po kraju i za granicą.
Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167). Z § 21 tego rozporządzenia wynika, że w przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze kraju, do krajowych odcinków zagranicznej podróży służbowej stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 2, czyli dotyczące krajowej podróży służbowej. Jednak nie odnosi się on do tego, w jaki sposób należy rozliczać krajowe odcinki zagranicznej podróży służbowej. Nie wiadomo więc, czy należy rozliczać je łącznie, czy oddzielnie, w podziale na część krajową i zagraniczną.
Do sposobu ustalania wysokości diety za krajowe odcinki zagranicznej podróży służbowej odniosło się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku przesłanym naszemu Wydawnictwu w dniu 11 kwietnia 2013 r. Resort pracy stwierdził, że: "(...) Zgodnie z § 21 rozporządzenia, w przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze kraju, przepisy rozdziału 2 stosuje się odpowiednio.
Zdaniem Departamentu odcinki podróży krajowej - odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej należałoby traktować rozdzielnie. Oznaczałoby to, że czas tych podróży nie podlegałby sumowaniu. Rozpoczęcie podróży zagranicznej w chwili przekroczenia granicy polskiej, w ocenie Departamentu, oznacza przerwanie czasu trwania podróży krajowej. (...)".
Zatem krajowe odcinki podróży zagranicznej, bez względu na to, czy przypadały one w jednej dobie, należy rozliczać osobno.
Przykład Firma wysłała pracownika w podróż służbową do Berlina. Pracownik w dniu 25 października br. o godz. 600 wyjechał samochodem służbowym na lotnisko. Samolot wystartował o godz. 1100. Powrót miał miejsce 27 października br. Samolot wylądował o godz. 1530. Powrót do miejscowości, w której pracownik jest zatrudniony, nastąpił o godz. 1800. Pracownik odbył dwie oddzielne podróże krajowe, za które nie przysługują mu diety, gdyż trwały one poniżej 8 godzin. Natomiast za podróż zagraniczną przysługują mu 2,5 diety. |
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|