Gazeta Podatkowa nr 72 (1426) z dnia 7.09.2017
Przyznanie diety za podróż zagraniczną
Pracownik odbywał na polecenie pracodawcy zagraniczną podróż służbową. Według dokumentów trwała ona 8 godz. i 20 minut. W zakładzie stosowane są przepisy rozporządzenia delegacyjnego dotyczącego sfery budżetowej. Czy należy wypłacić dietę w wysokości 1/3, czy 1/2?
Wysokość i zasady wypłacania pracownikom sfery budżetowej diet w podróżach służbowych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167).
Pracodawcy niebędący państwowymi lub samorządowymi jednostkami sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych, wprowadzając odpowiednie regulacje do układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania albo do umowy o pracę (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu wynagradzania). Jeżeli taki pracodawca nie uregulował tej problematyki w przepisach wewnętrznych bądź w umowie o pracę, jest obowiązany wypłacać pracownikom należności na pokrycie kosztów podróży służbowej na podstawie przepisów powołanego rozporządzenia.
Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.
W myśl § 13 ust. 3 wymienionego rozporządzenia należność z tytułu diet oblicza się w następujący sposób:
1) za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2) za niepełną dobę podróży zagranicznej:
- do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
- ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety ustalonej w podany wyżej sposób.
Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie - 15% diety,
- obiad - 30% diety,
- kolacja - 30% diety.
W ten sam sposób zmniejsza się dietę w przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy, w omawianej sytuacji pracownikowi przysługuje połowa diety. Wynika to z faktu, że jego podróż zagraniczna trwała dłużej niż 8 godzin, a krócej niż 12 godzin.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|