Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (387) z dnia 1.05.2015
Wpływ lunchu na wysokość diety
Delegowani pracownicy mają podczas szkoleń odbywanych w ramach krajowych podróży służbowych zapewnione posiłki typu brunch albo lunch. Czy wpływają one na wysokość należnych im diet?
Jeśli wymienione w pytaniu posiłki można zakwalifikować odpowiednio jako śniadanie albo obiad, wówczas wysokość diety ulegnie obniżeniu.
Problematykę wypłacania diet i innych świadczeń przysługujących podróżującym służbowo pracownikom, co do zasady, reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzenie o podróżach służbowych. Powołany akt prawny określa w § 7 ust. 4 sposób pomniejszania diety należnej za krajową podróż służbową. W przypadku zapewnienia pracownikowi bezpłatnego częściowego wyżywienia kwota diety ulega zmniejszeniu, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie - 25% diety, obiad - 50% diety, kolacja - 25% diety.
Rozporządzenie o podróżach służbowych dostępne jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl. |
Powyższy przepis dotyczy również przypadku gdy pracownik korzysta z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono śniadanie. Stosowanie cytowanej regulacji napotyka na trudności związane z brakiem definicji ustawowej posiłków przysługujących pracownikowi. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego (sjp.pwn.pl/slownik/) występujące w praktyce nazwy posiłków oznaczają:
- śniadanie - pierwszy posiłek w ciągu dnia,
- brunch - posiłek będący połączeniem późnego śniadania z wczesnym lunchem,
- lunch - lekki posiłek spożywany w porze południowej,
- obiad - gorący posiłek spożywany najczęściej w środku dnia,
- podwieczorek - posiłek między obiadem a kolacją,
- kolacja - wieczorny posiłek.
Przyjmując literalną wykładnię przepisu § 7 ust. 4 rozporządzenia o podróżach służbowych tylko zapewnienie pracownikowi śniadania albo obiadu lub kolacji wpływa na wysokość diety. Pozostałe posiłki nie powinny jej obniżać. Tak więc zarówno brunch, jak i lunch składające się z lekkich przekąsek, nie obniżą wysokości diety. Inaczej, będzie gdy zostaną uznane za odpowiedniki śniadania i obiadu.
Zwracamy uwagę!
W razie wątpliwości co do charakteru zapewnionego posiłku pracodawca może zwrócić się w tej sprawie o wyjaśnienie do organizatora szkolenia lub podmiotu, który wystawił rachunek. Dopuszczalne jest również skorzystanie z pisemnego oświadczenia pracownika. Stosownie bowiem do przepisu § 5 ust. 3 rozporządzenia o podróżach służbowych w uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|