Gazeta Podatkowa nr 11 (1886) z dnia 7.02.2022
Podróż służbowa kierowcy tylko na obszarze kraju
Z dniem 2 lutego 2022 r. uległa zmianie definicja podróży służbowej pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy. Zmiana jest poważna, bo od wskazanego dnia podróż służbowa kierowcy dotyczy wyłącznie przejazdów po terenie kraju - w przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do 1 lutego 2022 r., w którym podróż służbowa kierowcy obejmowała zarówno krajowe, jak i zagraniczne przejazdy.
Nowa definicja podróży służbowej kierowcy została wprowadzona na mocy ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 209). W zakresie podróży służbowej kierowców weszła ona w życie z dniem 2 lutego br. Zgodnie z nowelizacją kierowcom wykonującym przewozy drogowe w ramach krajowej podróży służbowej przysługują świadczenia delegacyjne na podstawie przepisów wydanych w oparciu o art. 775 Kodeksu pracy, a więc wynikające m.in. z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Rozporządzenie to nie jest już stosowane do kierowców w transporcie międzynarodowym, bowiem zgodnie z ustawą nowelizującą tacy kierowcy nie odbywają podróży służbowej w rozumieniu Kodeksu pracy, ale są pracownikami delegowanymi, których obejmują unijne przepisy dotyczące delegowania kierowców.
Omawiana nowelizacja wskazała przepisy, na mocy których powinno ustalać się podstawę wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. Wprowadziła też zmiany w regulacjach dotyczących prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców, wydłużając m.in. okres jej przechowywania przez pracodawcę do 10 lat oraz wymieniając szczegółowo dane, które należy zamieszczać w ewidencji. Zakres tych danych jest prawie taki sam jak przy klasycznej ewidencji czasu pracy i obejmuje m.in. liczbę przepracowanych godzin oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej i nadgodzin, dni wolne od pracy z oznaczeniem tytułu ich udzielenia czy rodzaj i wymiar zwolnień od pracy. Dane te powinny być jednak wykazywane z uwzględnieniem zapisów z wykresów, karty kierowcy, tachografu cyfrowego lub innych dokumentów potwierdzających czas pracy kierowcy.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|