Rozliczanie podróży służbowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 86 (710) z dnia 28.10.2010
Podróż służbowa w czasie weekendu
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy został delegowany w czasie weekendu w podróż służbową w celu usunięcia awarii. W jaki sposób należy rozliczyć jego czas pracy w wolną sobotę i niedzielę?
Za faktycznie wykonywaną pracę w dzień wolny od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w pięciodniowym przeciętnie tygodniu pracy oraz w niedzielę lub w święto należy pracownikowi udzielić innych dni wolnych od pracy. Gdyby praca w tych dniach przekraczała normę dobową, to wówczas należy zrekompensować ją dodatkiem do wynagrodzenia lub czasem wolnym od pracy.
Według art. 15111 § 1 K.p., w zamian za pracę w niedzielę pracownik powinien otrzymać dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 600 w tym dniu a godziną 600 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina (art. 1519 § 2 K.p.). Natomiast stosownie do art. 1513 K.p., pracownikowi, który ze względu na okoliczności uzasadniające zlecenie pracy nadliczbowej wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Podczas podróży służbowej do czasu pracy zalicza się wyłącznie ten czas podróży, w którym faktycznie pracownik świadczy pracę oraz czas dojazdu przypadający na rozkładowe godziny pracy danego pracownika. Czas podróży służbowej, podczas którego pracownik nie wykonywał czynności pracowniczych, nie jest czasem pracy. Chodzi tu o czas dojazdu i powrotu z miejsca delegowania oraz czas wolny w trakcie podróży.
Przykład
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym wyjechał w podróż służbową w sobotę o 700. Przejazd trwał 7 godzin, po czym była wykonywana praca od 1400 w sobotę do 900 w niedzielę (19 godz.). Pracownik wrócił z podróży służbowej w niedzielę o 1800.
Podróż służbowa pracownika trwała od 700 w sobotę do 1800 w niedzielę, co w sumie daje 35 godzin. Czas pracy stanowi ogółem 19 godzin, za które wypłacono normalne wynagrodzenie. Ponadto 8 godzin pracy wykonywanej w sobotę zostało zrekompensowane dniem wolnym od pracy w następnym tygodniu (w poniedziałek). Za 11 godzin pracy nadliczbowej (19 godz. - 8 godz.) wypłacono oprócz normalnego wynagrodzenia stosowne dodatki. Ponadto za 3 godziny pracy w niedzielę od 600 do 900 pracownik otrzymał dzień wolny od pracy w następnym tygodniu.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|