Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
Diety w podróżach służbowych przedsiębiorcy
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług projektowych zawarł umowę z polską firmą, na podstawie której świadczy swoje usługi na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej. W związku z tym przebywa za granicą do 25 dni w miesiącu. Czy w opisanej sytuacji może za okres faktycznego pobytu za granicą rozliczać diety z tytułu podróży służbowej w kosztach uzyskania przychodu w swojej firmie?
W związku z podróżami odbywanymi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, do firmowych kosztów uzyskania przychodów z tego źródła można zakwalifikować diety za czas takich podróży, które przeznaczone są na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.
Wysokość diet za podróże zagraniczne odbywane w poszczególnych państwach można ustalić w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
Co prawda w art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o pdof określono, że faktyczne wydatki na wyżywienie przedsiębiorcy w podróży służbowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Jednocześnie jednak z jego uregulowań wynika, że ustawodawca zezwala na zaliczenie do firmowych kosztów podatkowych wartości diet z tytułu takiego wyjazdu służbowego, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom. Nie stanowią ich natomiast rzeczywiste, przekraczające wysokość diet koszty wyżywienia. W przypadku podróży przedsiębiorcy jest to jedyny koszt, który może być ujęty w kosztach podatkowych w wysokości zryczałtowanej, niepotwierdzonej dowodami poniesienia.
Jednocześnie należy zauważyć, że przepisy ustawy o pdof, poza ograniczeniami wynikającymi z przywołanego przepisu, nie przewidują w zakresie diet związanych z podróżami odbywanymi przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi żadnych innych wyłączeń czy też ograniczeń kosztowych. Stąd dla kwalifikowania w ciężar kosztów tego typu wydatków nie ma znaczenia okres i częstotliwość przebywania przez przedsiębiorcę w takiej podróży. Nie można bowiem twierdzić, że jedynie podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych, natomiast realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności nie wchodzi w zakres podróży służbowych. Taki pogląd prezentują zarówno organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11.09.2014 r., nr ITPB1/415-702/14/AK), jak i orzecznictwo sądowe.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|