Gazeta Podatkowa nr 101 (933) z dnia 17.12.2012
Czy od diety zleceniobiorcy trzeba naliczyć składki ZUS?
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, którą zgłosiliśmy do wszystkich ubezpieczeń w ZUS. W umowie określiliśmy, że obok wynagrodzenia za wykonanie pracy na zleceniu, będziemy wypłacać diety i ryczałty z tytułu podróży służbowych. Czy od należności wypłacanych zleceniobiorcy z tytułu tych podróży powinniśmy naliczać składki ZUS?
Diety i inne należności wypłacane zleceniobiorcy z tytułu podróży służbowych (zarówno krajowych, jak i zagranicznych) są zwolnione ze składek ubezpieczeniowych, gdy nie przekraczają określonych limitów.
Dla zleceniobiorcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany z tytułu umowy zlecenia, gdy w umowie tej odpłatność za jej wykonanie określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Przychodem zleceniobiorcy będą więc wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, w tym również należności z tytułu podróży służbowej.
Te same zasady dotyczą ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż do jej ustalenia stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.
Przepisy rozporządzenia składkowego zwalniają jednak niektóre przychody ze składek ZUS. Zaliczają się do nich m.in. świadczenia z tytułu podróży służbowej. Jak bowiem wynika z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej. Przepis ten stosuje się m.in. do zleceniobiorców (§ 5 ust. 2 rozporządzenia). Świadczenia te są jednak wyłączone z oskładkowania, jeśli nie przekraczają limitów określonych w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990 i 1991 ze zm.).
Nadwyżka ponad obecnie obowiązującą kwotę diety (tj. 23 zł za dobę) podlega oskładkowaniu.
Jeśli więc zleceniobiorca będzie otrzymywał diety oraz inne należności w związku z odbywanymi przez niego podróżami służbowymi (zarówno w kraju, jak i za granicą), a ich wysokość nie będzie przekraczała limitów określonych w przepisach wymienionych rozporządzeń, wówczas nie będą one podlegały oskładkowaniu.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|