Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (782) z dnia 20.09.2012
Czy miejscem zakończenia delegacji może być miejscowość, w której mieszka pracownik?
Często zdarza się, że pracownicy wracają z delegacji po godzinach pracy lub w dni wolne od pracy. Czy w takich sytuacjach, jako miejsce zakończenia podróży służbowej może być wpisana miejscowość, w której mieszka dana osoba, czy też zawsze musi to być siedziba firmy?
Pracodawca może pozwolić na zakończenie podróży służbowej w miejscowości, w której mieszka pracownik.
Jako miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia podróży służbowej najczęściej podawana jest miejscowość stałego zatrudnienia pracownika odpowiadająca zwykle miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy.
Zasada ta nie wynika jednak z ogólnie obowiązujących przepisów Kodeksu pracy, który nie określa, skąd podróż służbowa może się rozpoczynać i gdzie kończyć. Kodeks jedynie ogólnikowo wyjaśnia, kiedy mamy do czynienia z taką podróżą.
Temat ten podejmuje natomiast rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990 ze zm.). W § 2 stwierdza ono, że:
- po pierwsze - miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej określa pracodawca,
- po drugie - pracodawca może uznać za miejscowość rozpoczęcia (zakończenia) podróży służbowej miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika.
Przykład
Pracodawca będący jednostką sfery budżetowej, mający swoją siedzibę w Koszalinie, wydał polecenie wyjazdu służbowego do Gdańska pracownikowi zamieszkałemu w Sławnie. W druku delegacji, jako miejsce rozpoczęcia podróży służbowej, podał miasto Koszalin, a jako miejsce jej zakończenia - z uwagi na fakt, że powrót miał nastąpić w wolną sobotę - miejscowość zamieszkania pracownika, czyli Sławno. Postępowanie to jest zgodne z wspomnianym rozporządzeniem z dnia 19 grudnia 2002 r. |
Co prawda rozporządzenie to ma moc obowiązującą jedynie u pracodawców należących do sfery budżetowej, ale na podstawie art. 775 § 5 K.p., jego przepisy często mają zastosowanie także u pozostałych pracodawców. Przypomnijmy, że przepis ten rozszerza stosowanie omawianego rozporządzenia na pracodawców nienależących do sfery budżetowej, u których zasady wypłacania należności z tytułu podróży służbowych nie są określone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy w umowach o pracę.
Nie ma więc żadnych przeszkód, aby pracodawca, jako miejsce zakończenia (rozpoczęcia) podróży służbowej podał w druku delegacji miejscowość, w której mieszka pracownik - chyba, że obowiązujące u niego przepisy wewnątrzzakładowe na to nie pozwalają.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|