Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011
Ewidencjonowanie godzin wypracowanych podczas delegacji
Jak należy ewidencjonować czas przepracowany przez pracowników delegowanych w podróż służbową?
Czas pracy podczas podróży służbowej powinien być wykazany w ewidencji jako zapis liczby godzin pracy.
Przypominamy, że pracodawcy są obowiązani do prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149 K.p.). Obowiązek ewidencjonowania godzin pracy nie dotyczy pracowników:
- objętych zadaniowym systemem czasu pracy,
- zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
- otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.
Powyższe wyłączenie nie obejmuje jednak pracowników odbywających podróże służbowe. Wnioskując a contrario w stosunku do osób delegowanych istnieje obowiązek ewidencjonowania ich godzin pracy. Informacja w ewidencji jedynie o samym fakcie pobytu w delegacji nie wystarcza, gdyż brak jest danych o liczbie godzin, które należy zaliczyć do czasu pracy. Czas spędzony w delegacji należy rozpisać tak, jak czas pracy w firmie. Z tego czasu nie odlicza się czasu samej podróży (przejazdu), jeśli pokrywa się ona z godzinami rozkładowymi czasu pracy danego pracownika.
Ważne: Podczas podróży służbowej do czasu pracy zalicza się wyłącznie ten czas, w którym faktycznie pracownik świadczył pracę oraz czas dojazdu przypadający na rozkładowe godziny pracy danego pracownika. |
Czas podróży służbowej, podczas którego pracownik nie wykonywał czynności pracowniczych, nie jest czasem pracy. Chodzi tu o czas dojazdu i powrotu z miejsca delegowania oraz czas wolny w trakcie tej podróży.
Kwestie zaliczania czasu spędzonego w podróży służbowej do czasu pracy rozstrzygnęło orzecznictwo Sądu Najwyższego. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 października 1981 r. (sygn. akt I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76): "Odbywanie podróży służbowej poza »czasem pracy« nie rodzi obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli przepis szczególny tego nie przewiduje.". Za pracę może być uważane tylko odbywanie podróży służbowej w "czasie pracy". Jeżeli natomiast po zużyciu na podróż służbową całego "czasu pracy" pracownik wykonuje jeszcze jakąś konkretną pracę, przysługuje mu za tę pracę dodatek za pracę nadliczbową.
Przykład |
Pracownik zgodnie z rozkładem świadczy pracę od 800 do 1600. We wtorek o 900 wyjechał w podróż służbową. Przejazd trwał 2 godziny, a następnie do 1700 była wykonywana praca. Pracownik wrócił do miejscowości, w której mieszka o 1900.
W ewidencji czasu pracy należy odnotować, że pracownik przepracował 9 godzin (wszystkie godziny rozkładowe oraz jedną poza rozkładem od 1600 do 1700).
Przykład |
Pracownik, którego rozkład czasu pracy przewiduje świadczenie pracy od 600 do 1400, wyjechał w podróż służbową o 700. Dojazd do celu podróży trwał do 800, a następnie do 1400 była wykonywana praca. Podróż powrotna trwała do 1600.
Do czasu pracy należy zaliczyć pracownikowi tylko 8 godzin. Czas dojazdu poza godzinami rozkładowymi nie jest czasem pracy i nie należy go rejestrować w ewidencji.
Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.). Jak wynika z § 8 tego aktu prawnego, pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym pracę w poszczególnych dobach, w tym następujące dane:
- czas pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
- czas pracy pracowników młodocianych przy pracach im wzbronionych, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego,
a ponadto
- dyżury, urlopy z wyszczególnieniem ich rodzajów,
- zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
Przepisy powołanego rozporządzenia nie wskazują konkretnego sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy. Pracodawcy mogą samodzielnie opracować wzór kart ewidencyjnych, uwzględniając specyfikę zakładu pracy. Ewidencję czasu pracy należy prowadzić w odniesieniu do każdej formy wynagradzania pracowników, również wtedy, gdy niektóre z informacji (np. liczba przepracowanych godzin) nie są możliwe do ustalenia. Prowadzi się ją wówczas w sposób ograniczony do tych danych, które są dostępne. Pisaliśmy na ten temat w poprzednim numerze UiPP, str. 41-42.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|