Gazeta Podatkowa nr 88 (1650) z dnia 4.11.2019
Wyższe diety za podróż a ZUS
Za krajowe podróże służbowe wypłacamy pracownikom diety w kwocie wyższej niż przewidują przepisy w sprawie należności z tytułu podróży służbowych pracowników sfery budżetowej. Jeden z pracowników odbył taką podróż w październiku br., ale jej rozliczenie przedłożył dopiero na początku listopada br. Koszty tej podróży zwrócimy mu na koniec tego miesiąca wraz z listopadową pensją. Czy nadwyżkę ponad ustawową kwotę diety powinniśmy rozliczyć w październikowych raportach ZUS?
NIE. Należności z tytułu podróży służbowej (zarówno krajowej, jak i zagranicznej) nieprzekraczające stawek wynikających z rozporządzenia MPiPS w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167) nie podlegają oskładkowaniu. Zwolnienie to wynika z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949).
Dieta za dobę podróży krajowej wynosi 30 zł.
Od nadwyżki ponad kwotę diety wynikającą z rozporządzenia w sprawie podróży służbowej (tj. od nadwyżki ponad kwotę 30 zł) pracodawca powinien naliczyć składki społeczne i zdrowotną w miesiącu, w którym wypłaci pracownikowi to świadczenie.
W omawianym przypadku rozliczenie delegacji (w tym wypłata diety) nastąpi w listopadzie 2019 r., więc składki naliczone od tej wypłaty należy wykazać dopiero w listopadowym raporcie ZUS RCA.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|