Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (429) z dnia 1.11.2016
Należności z tytułu dojazdów w krajowej podróży służbowej
Pracownik, będąc w krajowej podróży służbowej, poniósł wyższe koszty dojazdów niż przysługująca mu kwota ryczałtu na dojazdy środkami komunikacji miejscowej wynikająca z rozporządzenia dotyczącego podróży służbowych. Pracodawca wyraził zgodę na pokrycie tych kosztów w wysokości faktycznie poniesionej. Czy wypłaconą kwotę w części przekraczającej kwotę ryczałtu należy opodatkować?
Otrzymana przez pracownika kwota z tytułu zwrotu kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w całości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Ustawodawca zwolnił od podatku diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof).
Aby rozstrzygnąć zakres zwolnienia od podatku takich należności, należy w rozpatrywanym przypadku przywołać przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), zwanego dalej rozporządzeniem.
Tekst rozporządzenia o podróży służbowej dostępny jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Z § 2 tego rozporządzenia wynika, że z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
1) diety,
2) zwrot kosztów:
a) przejazdów,
b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
c) noclegów,
d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Problem poruszony w treści pytania dotyczy kosztów dojazdów w podróży krajowej. Kwestię tę reguluje § 9 rozporządzenia. Wynika z niego, że za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży krajowej pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety. Ryczałt taki nie przysługuje, jeżeli pracownik nie ponosi kosztów dojazdów.
Ponadto przepisu o ryczałcie na pokrycie kosztów dojazdu nie stosuje się, jeżeli na wniosek pracownika pracodawca wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.
Tak więc w przypadku dojazdów środkami komunikacji miejscowej odbywanych w ramach krajowej podróży służbowej przepisy rozporządzenia przewidują trzy rozwiązania, a mianowicie pracownik:
1) otrzymuje na pokrycie poniesionych kosztów ryczałt w wysokości 20% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży,
2) nie ma prawa do ryczałtu, gdy nie poniósł takich kosztów,
3) otrzymuje zwrot udokumentowanych kosztów, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę.
W rozpatrywanym przypadku wystąpiła trzecia okoliczność. Pracownik otrzymał zwrot kosztów w wysokości faktycznie poniesionej.
Jeżeli koszty te zostały udokumentowane, to otrzymana kwota jest wolna od podatku, gdyż przysługiwała pracownikowi na mocy przepisów rozporządzenia i jej wysokość została ustalona zgodnie z przepisami rozporządzenia.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|