Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (801) z dnia 1.04.2013
Jak rozliczyć podróż służbową na przełomie lutego i marca 2013 r.?
Pracownik odbył krajową podróż służbową w dniach 28 luty - 1 marca 2013 r. Podróż rozpoczął o godz. 1400 w dniu 28 lutego br., a zakończył o godz. 1300 w dniu 1 marca br. Na jakich zasadach należało rozliczyć tę podróż - według stawek obowiązujących do końca lutego br., na nowych stawkach, czy odpowiednio do stawek podróży przypadających do godz. 2400 28 lutego br. i od godz. 000 1 marca br.?
W związku z tym, że nowe rozporządzenie dotyczące podróży służbowych nie zawiera przepisu przejściowego, który regulowałby zasady rozliczania podróży przypadającej na przełomie obowiązywania starych i nowych przepisów o podróżach służbowych (tj. na przełomie 28 lutego i 1 marca 2013 r.), w piśmiennictwie z zakresu prawa pracy prezentowane są różne koncepcje obliczania diety za dobę podróży służbowej przypadającej w tym czasie. Możemy wyróżnić trzy propozycje w tym zakresie:
1) rozliczenie doby podróży według nowych stawek - zwolennicy tej koncepcji podnoszą argument, że rozliczenie doby podróży służbowej następuje po jej zakończeniu; ponieważ w omawianym przypadku doba podróży upływa 1 marca br., powinna zostać rozliczona według stanu prawnego obowiązującego na dzień rozliczenia; przeciwko tej argumentacji można jednak podnieść zarzut braku podstawy prawnej do zastosowania takiego rozwiązania; zgodnie z generalną zasadą, nie można bowiem do danego stanu faktycznego stosować przepisów nieobowiązujących w momencie jego zaistnienia, chyba że pozwala na to przepis przejściowy; rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167) nie przewiduje jednak takiej przejściowej regulacji;
2) rozliczenie podróży służbowej odrębnie za okresy: do godz. 2400 w dniu 28 lutego 2013 r. i od godz. 000 w dniu 1 marca 2013 r., odpowiednio według starych i nowych stawek; przeciwko temu rozwiązaniu przemawia fakt, iż przy zastosowaniu takiej metody obliczania diety ustalamy ją dzieląc jedną podróż służbową na dwa niezależne odcinki, tworzące niejako dwie odrębne podróże służbowe, gdy tymczasem jest to ta sama, niepodzielna doba podróży;
3) rozliczenie doby podróży proporcjonalnie, tj. poprzez ustalenie proporcji, według których należy obliczyć dietę w starej i nowej wysokości, a następnie ustalenie łącznej kwoty diety; ta metoda wydaje się najbardziej odzwierciedlać wpływ starych i nowych stawek diety na wysokość diety przysługującej za podróż służbową na przełomie lutego i marca br.
Przykład
Pracownik rozpoczął krajową podróż służbową (w czasie której nie zapewniono mu bezpłatnych posiłków) od godz. 1400 w dniu 28 lutego br., a zakończył ją o godz. 1300 w dniu 1 marca br. Łącznie w podróży służbowej przebywał 23 godziny, za tę podróż przysługuje mu więc jedna dieta. W celu ustalenia jej wysokości należy ustalić proporcje, według których obliczymy dietę odpowiednio do starych i nowych stawek, tj.:
łącznie dieta wynosi 26,99 zł (9,89 zł + 17,10 zł). |
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|