Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (308) z dnia 10.01.2012
Podróż służbowa samochodem pracownika
Pracownik skierowany na szkolenie do innej miejscowości wyjechał w delegację samochodem prywatnym, który sam prowadził. Podróż trwała dwa dni. Jak rozliczyć jego czas pracy?
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, czas podróży służbowej (samego przemieszczania się do miejsca delegowania i z powrotem) nie jest wliczany do czasu pracy (por. wyroki z dnia 4 lipca 1978 r., sygn. akt I PR 45/78, PiZS 1979/10/76 i z dnia 27 października 1981 r., sygn. akt I PR 85/81, OSNC 1982/5-6/76). Jednak jej odbywanie w "normalnym czasie pracy", czyli w godzinach zgodnych z rozkładem czasu pracy danego pracownika jest równoznaczne ze świadczeniem w tym czasie pracy z prawem do wynagrodzenia. Natomiast czas podróży służbowej (przejazdu) poza "normalnymi" godzinami pracy nie jest traktowany jako czas pracy i nie przysługuje za ten czas ani wynagrodzenie, ani czas wolny, chyba że w tym czasie pracownik świadczył pracę.
Ważne: Rozliczenie czasu pracy pracownika delegowanego w podróż służbową następuje na podstawie rozkładu czasu pracy jaki obowiązuje go w miejscu świadczenia stałej pracy. |
Jeżeli pracownik podczas podróży służbowej prowadzi samochód, to wliczenie czasu prowadzenia pojazdu do czasu pracy zależy od okoliczności. Należy podkreślić, że środek transportu zwykle wskazuje pracodawca. Na wniosek delegowanego, może zgodzić się aby podróż służbowa została odbyta samochodem pracownika. Z reguły, jeśli pracownik w tym celu korzysta z własnego samochodu, to czas zużyty na tę podróż nie podlega wliczeniu do czasu pracy (o ile nie przypada w godzinach rozkładowych), chociaż wykonuje w tym czasie dodatkowe obowiązki kierowcy.
Zwracamy uwagę! Gdyby pracownik użył własnego pojazdu na polecenie pracodawcy do przewozu innych osób, to wówczas czas prowadzenia pojazdu podlegałby wliczeniu do jego czasu pracy.
Przykład |
Pracownik skierowany na dwudniowe szkolenie rozpoczął podróż służbową o 600, a wrócił następnego dnia o 1900. Za zgodą pracodawcy pojechał samochodem prywatnym.
W miejscu stałego zatrudnienia świadczy on zwykle pracę zgodnie z rozkładem dotyczącym wszystkich pracowników firmy w godzinach od 800 do 1600.
Do czasu pracy pracownika należy zaliczyć 16 godzin podróży służbowej (trwającej ogółem 37 godzin) przypadających na normalne godziny wynikające z jego rozkładu czasu pracy.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|